See setviminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "setviä",
"3": "-minen"
},
"expansion": "setviä + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "setviä + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "setviminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setviminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "setviminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "setviminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "setvimi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "setviä"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of setviä"
],
"id": "en-setviminen-fi-noun-9n-7ff4F",
"links": [
[
"setviä",
"setviä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 83",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of setviä",
"synonym of selvitteleminen"
],
"id": "en-setviminen-fi-noun-EWCfwNdW",
"links": [
[
"setviä",
"setviä#Finnish"
],
[
"selvitteleminen",
"selvitteleminen#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "selvitteleminen"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsetʋiminen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞t̪ʋiˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "setviminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/4 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "setviä",
"3": "-minen"
},
"expansion": "setviä + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "setviä + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "setviminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setviminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "setvimisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "setvimisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "setvimisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "setviminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "setviminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "setvimi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "setviä"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of setviä"
],
"links": [
[
"setviä",
"setviä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of setviä",
"synonym of selvitteleminen"
],
"links": [
[
"setviä",
"setviä#Finnish"
],
[
"selvitteleminen",
"selvitteleminen#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "selvitteleminen"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsetʋiminen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞t̪ʋiˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "setviminen"
}
Download raw JSONL data for setviminen meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.